Czajkowski Sławomir

Czajkowski Sławomir

Sławomir Czajkowski (pseud. ZBK/ZBIOK) ur. w 1982 w Zielonej Górze. Studiował grafikę w Instytucie Sztuk Pięknych i malarstwo w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej przy Uniwersytecie Zielonogórskim - dyplom z malarstwa uzyskał w 2006 r. w pracowni prof. Ryszarda Woźniaka. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Malarz, muralista, twórca ilustracji, inicjator i kurator (wspólnie z Joanną Stembalską) międzynarodowego cyklu wystaw i działań poświęconych sztuce w przestrzeni miejskiej pn. "Out of Sth", odbywającego się we Wrocławiu od 2008 r. W swojej twórczości porusza się w obszarze znaków i symboli popkultury, podejmując problemy przemocy, społecznych napięć, nietolerancji. Jego prace, wywodzące się z nurtu postgrafitti, mają często wymowę pacyfistyczną i anarchistyczną. Zaliczany do grona najciekawszych twórców młodego pokolenia m.in. przez Tristana Manco - autora książki Street Sketchbook (2007) i Cedara Lewishona - kuratora Tate Modern w Londynie, należy do światowej czołówki artystów urban artu. Uczestniczył w licznych zbiorowych i indywidualnych wystawach i projektach artystycznych w kraju i za granicą (w Warszawie, Krakowie, Zielonej Górze, Gdańsku, Wrocławiu, Wiedniu, Lionie, Berlinie, Madrycie, Pradze, Rotterdamie, Londynie, Brystolu, Rzymie, Moskwie, Nowym Jorku). W 2009 r. został laureatem Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 9. Konkursie Gepperta dla najmłodszego pokolenia polskich malarzy, w tym samym roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za scenariusz pierwszej polskiej prezentacji urban artu "Out of Sth" nominowany wraz z Joanną Stembalską  do Nagrody Kulturalnej WARTO w kategorii sztuk wizualnych przyznawanej przez Gazetę Wyborczą (2008). W 2011 został laureatem WARTO w tej kategorii za osiągnięcia artystyczne.
Prace Sławomira Czajkowskiego wyróżniają konsekwentnie stosowane rozwiązania formalne: przestylizowane postaci o charakterystycznie wydłużonych proporcjach, płaskość konstruowanej przestrzeni, prosta gama kolorystyczna, oparta na kilku nasyconych barwach, często stosowany wyrazisty, ostry kontur otaczający poszczególne formy oraz uproszczenie kształtów. Rozwiązania te zbliżają twórczość artysty do poszukiwań malarskich Fernanda Légera i do jego postulatów, głoszących doniosłość społecznych misji sztuki i potrzebę operowania formami zrozumiałymi dla przeciętnego widza. W centrum zainteresowania Sławomira Czajkowskiego znajduje się postać ludzka, uwikłana w społeczne antagonizmy. Przedstawiane symboliczne sceny, często opatrzone są skrótowymi hasłami-przestrogami lub lapidarnymi, slangowymi komentarzami o humorystycznym zabarwieniu.

Patrycja Sikora

Dzieła artysty