Osika Maciej

Osika Maciej

Maciej Osika ur. w 1981 roku we Wrocławiu. W latach 2000-2005 studiował na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pracę dyplomową obronił w pracowni Wilhelma Semaniszyna. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku, USA.

Maciej Osika zasłynął w Polsce i za granicą jeszcze jako student Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu jedną, stale rozwijaną przez lata serią fotograficzną, prezentującą jego autoportety jako przedstawienia kobiet. Pozowane portrety artysta przerabia w komputerowych programach graficznych, uzyskując efekty zbliżone do fotografii prasowej bądź reklamowej. Inspiracją dla Osiki są fotosy gwiazd filmu i muzyki, do których stara się w swych autoportetach upodobnić, uzyskując perfekcyjne efekty sztucznie kreowanej przez media estetyki i piękna. Jego twórczość często porównywana jest do prac Pierra i Gillesa oraz, co zrozumiałe, do transformacji fotograficznych Cindy Sherman. Mimo że jego zdjęcia stale przedstawiają go pod postaciami kobiet, to wyróżnić można wśród nich kilka cyklem będącymi wariacjami na ten temat. Takim przykładem jest zespół przedstawień, w których artysta dokonuje drastycznego samookaleczenia. Odcina sobie tasakiem język, sztylet wbija w ciężarny brzuch i rozkrawa nim pierś. Innym krótkim cyklem jest autoportet wpisywany w graficzne kolaże, przywodzące na myśl symbole krzyża, swastyki i gwiazdy Dawida.

Maciej Osika brał udział w prestiżowych konkursach fotograficznych, kilkakrotnie pokazywał swoje prace na wystawach indywidualnych, m.in. w galerii Entropia (Wrocław, 2003) i Galerii Białej (Lublin, 2007), oraz uczestniczył w ważnych wystawach zbiorowych, takich jak Sex shop w Studio BWA we Wrocławiu (2007), Efekt czerwonych oczu w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2008) czy Ars Homo Erotica w Muzeum Narodowym w Warszawie (2010). Jego prace znajdują się w Kolekcji DTZSP oraz Kolekcji Grażyny Kulczyk.

Piotr Stasiowski

Dzieła artysty

Powiązane

Tożsamość
  • 01.02.2007 - Wystawy
  • Tożsamość
  • Druga prezentacja stale powiększanej kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

    14.02—15.04.2007