Wodarczyk Magdalena
Magdalena Wodarczyk (ur. 1988), polska artystka, ceramiczka, rzeźbiarka oraz fotografka reportażowa. Asystentka na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu. W roku 2015 ukończyła studia na kierunku sztuka i wzornictwo szkła na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, w 2016 – na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Opolskim.
Jej praca Kontra – projekt lampy (inspirowana formą książki) została pokazana i nagrodzona podczas konkursu „Design 32. Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych” (Katowice, 2016). Praca dyplomowa Wodarczyk, zatytułowana Transformacja, składała się z czterech form ceramicznych. Dwie z nich były prezentowane podczas konkursu Stanislav Libensky Award 2015 (Praga, 2015/2016).
Wodarczyk brała udział w wystawach zbiorowych oraz plenerach w Polsce i za granicą, m.in. wystawie „Eksperyment” (kolejno w: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, 2018, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, 2019, Instytut Polski w Bratysławie, 2019). Podczas European Glass Festival 2019 we Wrocławiu miała miejsce jej wystawa indywidualna „Prześwietlenie” (ASP Wrocław, 2019). Współkuratorka 12. Festiwalu Wysokich Temperatur (Wrocław, 2019).
Wodarczyk łączy szkło z innymi materiałami, skupiając się przede wszystkim na kontraście pomiędzy strukturami matowymi i transparentnymi oraz rolą, jaką w jego tworzeniu odgrywa światłocień. Projektowane przez nią formy, w których zestawia różne tworzywa ceramiczne, utrzymane są najczęściej w tonacji monochromatycznej. Poza ceramiką i projektowaniem, Wodarczyk interesuje się również nowymi mediami oraz fotografią reportażową.
W kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu znajduje się dzieło Wodarczyk pt. Transformacja, które było częścią pracy dyplomowej artystki. Było również pokazywane podczas Stanislav Libensky Award 2015 (Praga, 2015/2016) oraz na wystawie „Zasoby naturalne. Dzieła z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych” (Muzeum Współczesne Wrocław, 2020).
Jakub Zarzycki