Gertchen Agata
Agata Gertchen (ur. 1985) – polska artystka zajmująca się grafiką artystyczną. W 2010 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, broniąc dyplomy z grafiki warsztatowej oraz projektowania graficznego. W ramach programów stypendialnych studiowała także za granicą – na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Wolverhampton w Anglii (program Erasmus, 2008) oraz na Uniwersytecie Tennessee w Knoxville w Stanach Zjednoczonych (2009). W latach 2009-2010 laborantka w Pracowni Rysunku Kreatywnego prof. Jacka Szewczyka. Obecnie pracuje na macierzystej uczelni, w Pracowni Intaglio prowadzonej przez prof. Przemysława Tyszkiewicza. W 2016 roku obroniła doktorat.
W 2012 roku artystka została laureatką Stypendium Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza, a w latach 2013-2014 – Stypendium im. Jerzego Grotowskiego za osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Jej prace były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane. Wybrane nagrody: II nagroda „Prix Desjardins” na 10th Biennale internationale d’estampe contemporaine de Trois- Rivières (Kanada, 2017), nagroda Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza na Międzynarodowym Triennale Grafiki MTG w Krakowie (2015), nagroda „Best Print” w ramach SGCI Members Exchange Portfolio podczas Międzynarodowej Konferencji Graficznej SGCI w Knoxville (Stany Zjednoczone, 2015), Grand Prix na 7. Międzynarodowym Triennale Grafiki w Bitoli (Macedonia, 2012), I nagroda w kategorii Grafika na Osten 38th World Gallery of Art on Paper w Skopje (Macedonia, 2010), Grand Prix na 12th Biennal Competition for Graphic Art w Brugii (Belgia, 2009).
Artystka prezentowała prace na ponad stu wystawach w Polsce i na całym świecie (m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Francji, Szkocji, Hiszpanii, Rumunii, Rosji, Korei Południowej, Chinach czy Indiach). Wybrane wystawy indywidualne: „Nieokiełznane” w Galerii Miejskiej we Wrocławiu (2014), „UNBRIDLED” w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki na Uniwersytecie Zielonogórskim (2014), „Nokturnarium” (wspólnie z Przemysławem Tyszkiewiczem) w Galerii Po 111 Schodach w Lublinie (2012).
W twórczości Agata Gertchen dominują monochromatyczne prace z biegłością wykonywane w różnych technikach graficznych, często o monumentalnych formatach. Inspiracją jej ostatnich linorytnicznych cykli (Oczyszczenie oraz Unbridled) była wnikliwa obserwacja rzeczy codziennego użytku. „Banalność przedmiotu – stwierdza artystka – zmusza mnie do refleksji i odnalezienia w nim zupełnie innego wymiaru, sensu”.
W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się praca Agaty Gertchen z cyklu Unbridled z 2014 roku.
Karolina Dzimira-Zarzycka