Doroszenko Jacek
Jacek Doroszenko-ewa.html">Doroszenko (ur. 1979) – polski artysta audiowizualny skupiający się przede wszystkimi na sztuce multimedialnej oraz zjawiskach dźwiękowych. Absolwent studiów artystycznych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także architektury wnętrz. Zajmuje się również produkcją i udźwiękowieniem multimediów oraz projektów artystycznych, a także projektowaniem graficznym.
Swoje projekty audiowizualne pokazywał na festiwalach artystycznych, muzycznych i filmowych w Polsce i za granicą, m.in. FILE – Electronic Language International Festival w Sao Paulo (Brazylia, 2015), 11 Athens Digital Arts Festival w Atenach (Grecja, 2015), European Media Art Festival w Osnabrück (Niemcy, 2015), a także na wystawach – m.in. w Matadero Contemporary Art Center w Madrycie (Hiszpania), Casoria Contemporary Art Museum w Neapolu (Włochy) oraz Goldcorp Centre for the Arts w Vancouver (Kanada).
Wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych rezydencjach artystycznych – w Austrii (Atelierhaus Salzamt, Linz), Norwegii (Kunstnarhuset Messen, Ålvik), Grecji (The Island – Resignified, Lefkada), Hiszpanii (Fundació AAVC Hangar, Barcelona), na Litwie (Klaipeda Culture Communication Center, Kłajpeda) oraz we Włoszech (Fondazione Romualdo Del Bianco, Florencja).
Jacek Doroszenko-ewa.html">Doroszenko wiele projektów tworzy we współpracy z innymi artystami. W czasie studiów założył wraz z Marcinem Sipiorą kolektyw artystyczny BWS. Wspólnie zrealizowali m.in. projekt Huta Artzine, prezentowany później na takich festiwalach jak: Przegląd Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu (2008), inSPIRACJE w Szczecinie (2009) czy Future Places w Porto (Portugalia, 2009). Wspólnie z muzykiem Rafałem Kołackim prowadzi natomiast projekt Mammoth Ulthana; artyści występowali razem m.in. w CSW Znaki Czasu w Toruniu, CSW Łaźnia w Gdańsku, a także Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu.
Wraz z Ewą Doroszenko-ewa.html">Doroszenko tworzy duet artystyczny, który ma swoim dorobku m.in. projekt audiowizualny „Soundreaming”, realizowany w 2014 roku w ramach programu Artist in Residence w Fundació AAVC Hangar w Barcelonie w Hiszpanii. Jego idea opiera się na szukaniu relacji między krajobrazem a dźwiękiem. W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się ich wspólna praca przygotowana podczas wspomnianej rezydencji – film The Same Horizon Repeated at Every Moment of The Walk z 2014 roku.
Karolina Dzimira-Zarzycka