Sztwiertnia Grzegorz

Sztwiertnia Grzegorz

Grzegorz Sztwiertnia (ur. 1968) – polski artysta zajmujący się malarstwem, a także rysunkiem, rzeźbą, instalacjami, filmem i teorią sztuki. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1992 roku obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Obecnie profesor nadzwyczajny na macierzystej uczelni.
W 2016 roku artysta otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa za rok 2016 za całokształt twórczości. W uzasadnieniu pisano: „Artysta pracuje zamkniętymi konceptualnymi cyklami malarskimi (»Melancholia« 1995, »Ethicon« 1999, »Farbenlehre« 2002, »Diplokokki« 2011, »Tarczyce« 2016), które – bazując na szczątkowym materiale historycznym, naukowym i wizualnym budują racjonalne, logiczne systemy z ambicjami wyjaśniania paradoksalnych manifestacji »rzeczywistości empirycznej«. […] Wielowątkowość, erudycyjność, niejednoznaczność, ironia i paradoks – połączone ze świadomą redukcją środków wizualnych – jest oryginalną propozycją artysty na polu rodzimej sztuki, stanowiąc mocny i charakterystyczny głos w sprawie funkcji i roli sztuki we współczesnej kapitalistycznej, potransformacyjnej polskiej rzeczywistości społecznej”.

Artysta prezentował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, a także ponad stu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą – w tym najważniejszych przeglądów polskiego malarstwa (od połowy lat 90.). Wybrane wystawy indywidualne: „Ustawienia domyślne / Default settings” (wystawa laureata Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2016) w Galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie (2017), „Family plot” (w ramach cyklu „Akademia video-artu” w Muzeum Śląskim w Katowicach (2016), „Libella” w BWA w Tarnowie (2014), „Serial” w BWA Awangarda we Wrocławiu (2009), „PAINtings / ObRAZY” w Galerii Zderzak w Krakowie (2006), „Dział Nauki i Nauczania” (z cyklu „W samym centrum uwagi”) w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (2005).

Prace Grzegorza Sztwiertni znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum – Zamku Górków w Szamotułach. Do kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych należy jego obraz z cyklu Tarczyce.

Karolina Dzimira-Zarzycka

Dzieła artysty