Martin Zofia

Martin Zofia

Zofia Martin (ur. 1992) – polska artystka intermedialna. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obroniła dyplom na kierunku intermedia w pracowni Grzegorza Klamana oraz aneks z rzeźby w pracowni Katarzyny Józefowicz. Studiowała również w Escola Superior Artística do Porto w Portugalii (2013).

Swoje prace pokazywała na wystawach indywidualnych w Kulturhauz w Toruniu („Św. P.”, w ramach cyklu działań artystek i artystów z Gdańska „Danzig meine [Liebe]”, 2018) i toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia („Wesoła gromadka”, 2015). Brała również udział w licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Muzeum Warszawy („Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji”, 2021), Zbrojowni Sztuki w Gdańsku („Death of the Patriarchy. Manifestos / The Revolution is Now”, 2021; „Gniazdo/Nest”, 2018), Muzeum Narodowym w Gdańsku (Oddział Sztuki Nowoczesnej – Pałac Opatów, „Eko-Materia”, 2017), a także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Edifício AXA w Porto.

Artystka najczęściej tworzy instalacje, często korzystając z różnych mediów (obiekty, wideo, dźwięk). Jako VJ-ka i DJ-ka działa w środowisku muzycznym Trójmiasta, należy także do kolektywu artystyczno-towarzyskiego Gnojki.

W swojej twórczości niejednokrotnie porusza problematykę śmierci, traktowaną jednak w sposób przewrotny (cykl Wesoła gromadka zainspirowały makabryczne „wierszydełka-straszydełka” dla dzieci) lub ukazaną w szerszej perspektywie: posthumanizmu czy kryzysu ekologicznego (martwe owady w pracach Św. P. oraz Trylion ma osiemnaście zer).

W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się instalacja Zofii Martin zatytułowana Trylion ma osiemnaście zer, za którą artystka otrzymała w 2019 roku Nagrodę Główną w 5. Konkursie Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów, organizowanym przez Centrum Sztuki WRO oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Karolina Dzimira-Zarzycka

Dzieła artysty