Sausage Hero
- 2010
- Sausage Hero
- Skiba Piotr
nr inw. DTZSP/182, zakup 2012
Trzy obrazy The Rubber, Studium do portretu młodego Nosferatu i Sausage hero oraz film wideo Sausage hero stanowią elementy cyklu Sausage hero, który został zainspirowany pobytem artysty w Stanach Zjednoczonych (2006, przebywał tam ok. roku).
The Rubber – obraz utrzymany w różnych odcieniach czerni i bieli portret mężczyzny widzianego z profilu, który naciąga swoją skórę. Do sytuacji tej nawiązuje tytuł pracy, czyli guma. Artysta zainspirował się cyrkami (czy też ich sposobami działania), które były popularne na początku XX wieku.
Obraz Studium do portretu młodego Nosferatu to wykadrowany portret chłopca (widać tylko kawałek ramion, szyję i głowę), który ma delikatnie rozmazaną twarz (nie widać jednego oka, drugie jest mocno nieczytelne), uszy o charakterystycznym nienaturalnie spiczastym zakończeniu oraz duże usta ułożone w lekko skrzywionym uśmiechu. Postać na obrazie jest połączeniem wyglądu aktora Maxa Schrecka oraz stylizacji na bohatera filmu, w którym zagrał –Nosferatu. Symfonia grozy, co widać po uszach i uśmiechu.
Sausage hero to obraz o zwrocie wertykalnym utrzymany w różnych odcieniach czerni i bieli, który przedstawia rozmazaną i rozciągniętą maskę. Jej wolumen niknie pośród innych plam barwnych układających się w zacieki na płótnie. Jak przyznał sam artysta, pierwowzorem dla tego obrazu, ale w mniejszej wersji, był główny bohater kreskówki Myszka Miki (wyprodukowana w latach 20. XX w).
Praca wideo Sausage hero to film, którego bohaterem jest sam artysta ubrany w czarny garnitur oraz towarzysząca mu maskotka-muppet Rowfl. Widzimy ich w polskim centrum handlowym (w kawiarni, na korytarzach oraz na parkingu). Jak powiedział artysta, określenie „sausage hero” (co jest nazwą na typową kiełbasę serwowaną w Nowym Jorku), stała się jego symbolicznym alter ego podczas pobytu Skiby w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyjechał zaraz po studiach na wrocławskiej ASP w celu zrobienia kariery, co się jednak nie udało.
Jakub Zarzycki