/04/2017/A/ z cyklu Tupot
mozaika ceramiczna; porcelana szkliwiona, kamionka; wym. 70 x 90 x 4,5 cm
nr inw. DTZSP/820, zakup 2018
Praca Mirosława Kocińskiego /04/2017/A/ z cyklu Tupot to prostokątny, poziomy panel w kolorze czarnym. Gładka, matowa powierzchnia tła jest gęsto wypełniona ceramiczną mozaiką złożoną z ponad tysiąca lekko wypukłych, lśniących elementów. Różnią się one rozmiarem oraz kształtem, ale wszystkie przypominają wykrojem zgeometryzowane sylwetki zwierząt pokazanych z profilu (lewego lub prawego). Patrząc z bliska, można wśród nich rozpoznać m.in. słonia, żyrafę, nosorożca, psa. Dalsza perspektywa sprawia, że panel wydaje się być abstrakcyjną, ozdobną kompozycją o zróżnicowanej fakturze.
Dla twórczości artysty charakterystyczne jest właśnie powielanie i kompilowanie niewielkich elementów o geometrycznej formie lub kształcie przypominającym uproszczone przedstawienie figuratywne. „Wiele z Mozaik Kocińskiego, poprzez swoje rygorystyczne uporządkowanie, kojarzy się z matematycznie obliczanymi abstrakcjami geometrycznymi. […] Wszystkie operują na wskroś nowoczesnym językiem plastycznym, a jednocześnie odnajdujemy w nich trop postawy aprobującej, a nawet praktykującej recykling” – pisała Anita Winencjusz-Patyna w katalogu wystawy w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu (2016).
Prace z cyklu Tupot prezentowane były m.in. na wystawie zbiorowej artystów wrocławskich „Kot Schrödingera. Wobec tradycji” w Galerii Miejskiej we Wrocławiu (2018).
Karolina Dzimira-Zarzycka