Julius Cesar, Sonic and other stories

Julius Cesar, Sonic and other stories

akryl na płótnie; wymiary: 240 × 160 cm
zakup – 2023

Dzieło Tomasza Ryndaka zatytułowane Julius Cesar, Sonic and other stories (2022) to wertykalna kompozycja malarska. Większą część zajmuje bohater w antycznej zbroi i wieńcu laurowym na głowie. W przedstawieniu tym można rozpoznać Juliusza Cezara z pomnika francuskiego rzeźbiarza Nicolasa Coustou, zamówionego w 1696 roku do ogrodów w paryskim Wersalu. Poniżej, w prawym dolnym rogu, usytuowana jest postać zaczerpnięta z uniwersum gier komputerowych z serii Sonic the Hedgehog. Humanoidalny jeż wydaje się salutować Cezarowi, który dotyka go trzymaną w dłoni laską, atrybutem głównego dowódcy wojsk. Takie zestawienie przywodzi nieco na myśl scenę pasowania na rycerza.

Przed jeżem znajduje się hasło „HELLO OPTIMISTS”, a nad nim – „ART WON'T SAVE THE WORLD BUT IT DAMN SURE MAKES IT LOOK GOOD”. Białe litery wpisane w czarne tło przypominają wlepkę albo internetową grafikę z motywującym cytatem. W prawym górnym rogu usytuowano kolejne napisy: dwukrotnie powtórzony wyraz „FILM”, pojedyncze litery i cyfrę „5” oraz baner z informacją „MID SEASON SALE”, częściowo przysłonięty hasłem „REVOLUTION UNLIMITED SOLUTION” stylizowanym na uliczne graffiti.

Przez nakładające się na siebie obrazy i napisy całość wywołuje skojarzenia z estetyką kolażu. Efekt nawarstwienia wzmacniają białe siatki zasłaniające częściowo postać Cezara – większa, kwadratowa i mniejsza, złożona z kropek i napisu „INSPIRATION” – a także strzałki widoczne w górnej części obrazu, układające się w zarys spirali Fibonacciego. Większość kompozycji utrzymana jest w czerni i bieli lub skali szarości. Kontrastują z tym jedynie żółty wieniec laurowy Cezara oraz elementy w kolorze intensywnej, jaskrawej zieleni.

Obraz prezentowany był na wystawie konkursowej Salonu Wiosennego 2023 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Malarstwo Tomasza Ryndaka inspirowane jest między innymi popkulturą, reklamą, prasą, współczesnym designem, fotografią i street artem. Na swoich obrazach artysta swobodnie zestawia cytaty z różnych rejestrów: od logotypów znanych marek, przez nagłówki prasowe i slogany reklamowe, po postaci ze świata bajek czy gier komputerowych zestawione z figurami antycznych bohaterów.


Karolina Dzimira-Zarzycka (2023)