Kolekcja na Dworcu / Trzecia strona niewinności. Instalacje

Kolekcja na Dworcu / Trzecia strona niewinności. Instalacje

Zapraszamy na pokaz prac z Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych na Dworcu PKP w ramach wystawy „Trzecia strona niewinności. Instalacje”

miejsce: ART MAIN STATION by mia DWORZEC GŁOWNY PKP, ul. J. Piłsudskiego 105
galeria czynna: wt. – pt. 12.00 - 17.00, sb.– nd. 12.00 - 16.00,
wstęp: wolny
kurator wystawy: prof. dr hab. Waldemar Okoń
koordynator: dr Sylwia Świsłocka-Karwot

23 stycznia odbędzie się otwarcie nowej przestrzeni prezentacji sztuk wizualnych na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. mia ART GALLERY, istniejąca od 2012 roku, jako odsłona działań Fundacji All That Art!, zainauguruje kolejną scenę działań artystycznych i wystawienniczych. Nowo powstała sala sztuki ART MAIN STATION by mia, o powierzchni 370 metrów kwadratowych, dostępna bezpośrednio z pasażu Dworca, przez najbliższy miesiąc będzie prezentować pierwszą wystawę. Są to wybrane przez kuratora prof. dr hab. Waldemara Okonia i koordynatorkę dr Sylwię Świsłocką-Karwot prace sześciu artystów sztuki konceptualnej ze zbiorów Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Projekt jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Artyści i wystawiane prace:
Krzysztof Bednarski, Karol Marks na taczce, 2008
Marcin Berdyszak, Martwa natura z niewinnością, 2004
Izabela Gustowska, W dzień zaćmienia – czas seansu, 2000
Ryszard Jędroś, Wideodeszcz, 1994; Bez tytułu, 1994
Małgorzata Kazimierczak, Inkubator utopii, 1998
Romuald Kutera, Podwójne cięcie, 2006

Z materiałów prasowych mia ART GALLERY:

Kurator wystawy – prof. Waldemar Okoń, przekornie stawia przed widzem bardzo konkretne pytanie – o niewinność. Zestawione ze sobą prace różnych twórców poruszają kwestie rzeczywistości i transcendencji dwóch ścierających się w istocie ludzkiej światów, ale tylko przez pryzmat jednego z nich odbierany może być ich przekaz. Czy potrafmy jeszcze patrzeć na nierzeczywiste wytwory, mając tego świadomość? Czy fikcja, którą karmieni jesteśmy zewsząd, ma w sobie coś z pierwotnej magii? Dzięki artystom, odwiedzający wystawę mają szansę odnaleźć podpowiedzi o tym, co prawdziwe, a co może się tylko wydawać. Ze względu na lokalizację galerii ART MAIN STATION by mia, wystawa nie jest skierowana do ścisłej grupy odbiorców. Ciągłe w ruchu życie toczące się na przestrzeni Dworca sprawia, że może do niej zajrzeć każdy. Przypadkowe spotkania zwykle owocują ciekawą wymianą myśli, zdań, nowymi inspiracjami. To czyni ją wyjątkową. wystawa prac ze zbiorów Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych połączona z otwarciem nowej Galerii Sztuki — ART MAIN STATION by mia.

Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu istnieje od 2004 roku, zainicjowane nieodpartą koniecznością zachowania i ochrony prac artystów polskich XX, a obecnie i XXI wieku. Zachęta w swych zbiorach gromadzi szeroko pojętą sztukę współczesną, dając możliwość odkrycia jej przez odbiorcę, dbając jednocześnie, by nie została zapomniana. Obcowanie z kulturą, a więc i współczesną sztuką wizualną jest bowiem nieodłącznie konieczną kwestią do zachowania i kontynuowania naszej rodzimej kultury. Ekspozycja prezentowana w ART MAIN STATION by mia, to zbiór instalacji artystów konceptualnych, dla których prawdziwy wymiar dzieła wyrażony jest poprzez doznania, jakie buduje ono u odbiorcy.
Koordynatorem wystawy jest dr Sylwia Świsłocka-Karwot, wiceprezes DTZSP, która przy okazji tworzącej się nowej przestrzeni dla sztuki przypomina, że „obszar sztuki to obszar kreatywności. Bez niej trudno sobie wyobrazić ewolucyjny postęp.” Prace tych sześciorga artystów za pomocą różnych form przekazu audiowizualnego - przy użyciu dźwięków, kolorów i przedmiotów (nieprzypadkowo budzących wewnętrzne niepokoje) mają przypomnieć i wyzwolić u widza to pragnienie, o którym wspomina kurator wystawy, historyk sztuki, krytyk artystyczny i poeta. Profesor Waldemar Okoń pisze: „przyjrzyjmy się zatem prezentowanym pracom zapominając, że obok i ponad nami przelewa się rzeka ludzkich spraw, doświadczeń, marzeń i zamiarów. Postarajmy na chwilę otworzyć wewnętrzne oko naszej duszy, o którym przeważnie zapominamy.” Świsłocka dodaje, że sztuka to również „obszar tęsknoty człowieka za samopoznaniem, samorealizacją, czasem mogących się przerodzić w samodoskonalenie. Poza tym, to dający szczególne przywileje wrażliwszym ludziom – artystom, być może wciąż ostatni bastion nieskrępowanej wypowiedzi człowieka. To w końcu obszar kształtowania w człowieku wrażliwości, bez której trudno wyobrazić sobie naszych wnuków. I to ta nasza, jednak istniejąca – trzecia strona niewinności!”.

Powiązane