Lewicka Olga
Olga Lewicka (ur. 1975 we Wrocławiu) – polska malarka, performerka oraz autorka instalacji, książek artystycznych i tekstów o sztuce.
W 2004 roku obroniła dyplom z malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (promotor: Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki). Ponadto na Uniwersytecie Wrocławskim studiowała filologię germańską, filologię polską oraz filozofię. W latach 1999-2002 przebywała we Frankfurcie nad Odrą jako stypendystka Deutsche Forschungsgemeinschaft i członek kulturoznawczego kolegium Reprasentation-Rhetorik-Wissen. W 2003 roku na Europa-Universität Viadrina obroniła doktorat na temat Jacksona Pollocka i dekonstrukcji.
W 2005 roku została wyróżniona Grand Prix na 7. Konkursie im. Eugeniusza Gepperta za pracę Suede peek-a-boo-toe pump with Swarovski-crystal-encrusted heel (Zamszowy pantofel na obcasie inkrustowanym kryształem Swarovskiego). W 2007 roku nominowano ją do Nagrody Fundacji Deutsche Bank w konkursie „Spojrzenia” za instalację Force & Grace (Siła i wdzięk) (2007). Wśród dotychczas powstałych dzieł Lewickiej warto wyróżnić poza tym np. pracę dyplomową 2856 (2004), instalację-performens Gwiazda/Star (2004) czy wielkoformatowy obraz What might be is Now (2006).
Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych we Wrocławiu (m.in. Nic za darmo, Klub pod Kalamburem, 1998; Les connaisseurs, Galeria Entropia, 2003) i nie tylko (m.in. Sztuka importowana, Festiwal Sztuki „Space”, Poznań, 2002; Showdown, Galeria Okna, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2005/2006). Brała udział również wystawach zbiorowych, np. I RAK War Exhibition, BWA, Wrocław, 2003; Suede peek-a-boo-toe pump with Swarovski-crystal-encrusted heel, instalacja w ramach Konkursu im. Eugeniusza Gepperta, BWA Awangarda, Wrocław, 2005.
W notce biograficznej zamieszczonej w Tekstyliach bis. Słowniku młodej polskiej kultury obszary interesujące Lewicką ujęto w następujący sposób: Artystka często porusza tematy związane ze statusem autora (wystawa dyplomowa 2856, 2004). Istotnym elementem jej prac są odwołania do tekstów krytycznych, które pojawiają się na obrazach (Showdown, 2005) lub, jak w przypadku wystawy dyplomowej, jako tło dźwiękowe (zmiksowała wykłady T.W. Adorna z muzyką Madonny). Ewa Gorządek stwierdza natomiast, że Olga Lewicka należy do najciekawszych polskich artystek młodego pokolenia. W swoich realizacjach odwołuje się do szeroko pojętych zagadnień z filozofii, historii sztuki, estetyki, mierząc się z problematyką statusu obrazu i szerzej, dzieła sztuki.
W kolekcji Dolnośląskiej Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się 25 kolaży Lewickiej z cyklu PANORAMA (2011).
Karolina Dzimira.