Warlikowska Małgorzata

Warlikowska Małgorzata

Małgorzata ET BER Warlikowska ur. w 1970 roku w Gdańsku. Studiowała na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. W 1996 roku uzyskała dyplom z grafiki artystycznej pod kierunkiem prof. Haliny Pawlikowskiej i prof. Jacka Szewczyka (aneks z Malarstwa u prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego i Ceramiki Unikatowej u prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej). Od 1997 roku zatrudniona na macierzystej uczelni jako wykładowca w Pracowni Serigrafii na Wydziale Grafiki Warsztatowej. Od 2012 roku prowadzi Pracownię Ekspansji Graficznej na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2005 roku uzyskała stopień doktora, a w 2007 doktora habilitowanego. Od 2014 roku pracuje na akademii jako profesor nadzwyczajny.

W 2000 roku uzyskała Stypendium Naukowe Uniwersytetu w Akron, Ohio (Myers School of Art). W 2003 roku natomiast nominowana do Paszportu „Polityki” w dziedzinie Plastyka. W tym samym roku otrzymała jedną z trzech głównych nagród w XI Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze, a także I honorowe wyróżnienie – Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie. Otrzymała Nagrody Rektora ASP we Wrocławiu za działalność artystyczną w latach 2003 oraz 2008.

Zajmuje się zarówno grafiką warsztatową (serigrafią, serigrafią na ceramice, linorytem), jak i rzeźbą w ceramice oraz malarstwem. Po raz pierwszy pracę w szkle wykonała w 2015 roku, specjalnie na European Glass Festival odbywający się we Wrocławiu. Wraz z XY Anką Mierzejewską tworzy artsytyczny duet „Stary Banan” organizujący performanse w miejskiej przestrzeni publicznej. ET BER umiejętnie łączy kilka technik artystycznych (grafikę, ceramikę, malarstwo, rzeźbę), co jednak sprawia pewne problemy podczas starań o klasyfikację jej prac w konkretnej dziedzinie twórczej. Jej prace nie są klasycznymi przykładami żadnej z wymienionych praktyk artystycznych. Warlikowska pracuje poza przyjętymi kanonami warsztatowymi. Konsekwentnie wciela w życie swe hasło „technologia kontra technologia”. Prace ceramiczne artystki są zazwyczaj masywne, ciężkie, „mięsiste”. Stanowią one kolaż przeróżnych fascynacji, często niosą ze sobą głęboki przekaz ideologiczny. Niejednokrotnie pojawiającymi się elementami są motywy religijne, np. Budda, czy kulturowe, głównie azjatyckie – indyjskie, chińskie czy japońskie. ET BER stworzyła m.in. serie: Logorea, Lalopatia, Eat Your Mother, Born to be KING... kong, Ja - Moloch, Kobieta Myśli, KaKaPooPoo Project. Artystka mówi o sobie: „Uwielbiam grafikę – jestem niewolnikiem jej ideologii. Staram się odkrywać i stosować wciąż nowe jej możliwości. Poza standardowymi powierzchniami jak papier i tkanina, ekspansję graficzną umożliwiło mi stosowanie technik termozgrzewalnych. Zaczęłam pokrywać nimi ceramikę: swoje rzeźby, gotowe naczynia, kafle. Teraz przyszedł czas na szkło i blachę. Najchętniej cała otaczałabym się drukami i tak jest – jeśli to paranoja to proszę, nie leczcie mnie.”

Michał Arkadiusz Krakowiak


Najważniejsze wystawy indywidualne:

„Logorea”, BWA Wrocław, Wrocław, 2003;
„Lalopatia”, wystawa towarzysząca Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie, Galeria BB, Kraków, 2006;
„Born to be King...kong”, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu – Galeria Patio, Wrocław; Miejski Ośrodek Sztuki – Galeria Sztuki Najnowszej, Gorzów Wielkopolski, 2010;
„Mycie Twarzy" / „Jedząc Marilyn Monroe", BWA Galeria Szkła i Ceramiki / BWA Galeria Awangarda, Wrocław, 2014;
„Kubatura grafiki”, Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych – Galeria Eksperyment, Kraków, 2015.

Najważniejsze wystawy zbiorowe:

III Triennale Grafiki Polskiej, Katowice, 1997;
Międzynarodowe Triennale Linorytu, Praga, 2004;
Międzynarodowe Biennale Grafiki, Warna, 2005;
VIII Międzynarodowe Triennale Plakatu, Toyama, 2006;
Wystawa Grafików Wrocławskich, Chicago, 2007;
Międzynarodowe Triennale Grafiki, Yunnan, 2008;
28 Biennale Grafiki, Lublana, 2009;
„Narożnik Bohaterów – Kurtyna w górę", Budapest Art Fair 2010, Budapeszt, 2010;
11th Baltic States Biennale of Graphic Art „Kaliningrad – Konigsberg 2013", Kaliningrad, 2013.

Dzieła artysty