Ja – Moloch

Ja – Moloch

instalacja, rzeźba; szamot z porcelitem, farba metaliczna, metal, płyta OSB; serigrafia; 9 obiektów, wymiary rzeźby ze stelażem: 166 x 32 x 15 cm
nr inw. DTZSP/707/1-9, zakup 2015

W kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się dziewięć obiektów z cyklu Małgorzaty ET BER Warlikowskiej Ja – Moloch. Są to identyczne w formie wyprostowane prawe dłonie nadnaturalnej wielkości (62 cm) wykonane z masy szamotowej z porcelitem. Każda została ustawiona pionowo na prostym, wysokim (ok. 110 cm) stelażu – wąskiej półce o czterech stalowych podporach.

Kształt dłoni odtworzony został w nieco uproszczony sposób i w delikatnie zaburzonych proporcjach (za krótkie i zbyt grube palce, za szeroki nadgarstek etc.). Każdą z nich zdobi inny graficzny wzór wykonany w technice sitodruku: fragmenty artykułów prasowych, klasyczne ornamenty, karykaturalne wizerunki dzieci, czarno-białe zdjęcia etc. Wzory przenikają się, nachodzą na siebie, powtarzają, przypominając gazetowy kolaż. Dominującymi barwami są złamana biel tła i czerń większości „nadruków”, choć niektóre mają też brązowawy czy niebieskawy odcień.

Prace z cyklu Ja – Moloch prezentowane były m.in. na 28. Biennale Grafiki w Lublanie (2009), wystawie zbiorowej Pieczyste – Ceramicy na Jatkach (2013) i indywidualnych wystawach artystki: BORN TO BE KING… kong w Galerii Sztuki Najnowszej w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim (2010) oraz Mycie Twarzy w BWA Szkło i Ceramika we Wrocławiu (2014).

Karolina Dzimira

Dzieła artysty

Powiązane