Kulig Marek
Marek Kulig (ur. 1971) – polski artysta zajmujący się malarstwem, rzeźbą i projektowaniem. W latach 1991-1996 roku studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni malarstwa i rysunku prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. Dyplom z wyróżnieniem obronił w pracowni rzeźby prof. Leona Podsiadłego. Od 2011 roku pracuje na macierzystej uczelni. Kurator wystaw dyplomowych absolwentów ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w latach 2011-2011 oraz kurator generalny projektu XI Konkurs Gepperta w 2013 roku. Otrzymał stypendia Ministra Kultury i Sztuki (1995/1996) oraz Cultural City Network w Grazu w Austrii (2000), a także kilka nagród, m.in. Nagrodę Rektora ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2012).
Artysta ma w swoim dorobku około sto wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Austrii, Niemczech, Włoszech, Belgii, Chorwacji, Mołdawii, Rumunii, Emiratach Arabskich i Stanach Zjednoczonych. Wybrane wystawy indywidualne: „Archeo” w Galerii Kuźnicza we Wrocławiu (2015), „Artefakty” w Muzeum Miejskim Wrocławia – Galerii Patio (2014), „Zapis” w Saloniku 4 Muz w Obornikach Śląskich (2010), „Kody” (wspólnie z Jackiem Kuligiem) w BWA Dizajn we Wrocławiu (2007).
„Trudno nazywać prace Marka Kuliga obrazami, chociaż na pierwszy rzut oka mogą się nimi wydawać. To obrazy, które jednocześnie są obiektami rzeźbiarskimi. Kontekst tego osobliwego mariażu dyscyplin przywołuje nieoczywistą biografię artysty – dyplom magisterski z rzeźby, a doktorat z malarstwa. Prace konstruowane są z drobnych elementów: książek, kartek, paczuszek, sznurków i innych obiektów, spajanych piachem, ziemią, kurzem i farbami. To specyficzne konstrukcje, kolaże, zbiorniki wspomnień, unieruchomione gesty, zabalsamowane gabloty” – pisze Alicja Klimczak-Dobrzaniecka, stwierdzając, że twórczość artysty „widocznie ewoluowała w czasie z wyraźnie malarskich prac w stronę bardziej zróżnicowanych przestrzennie”.
W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się praca Marka Kuliga Zapis – Liber Manu Scriptus – Praeceptum Medici z 2011 roku (z cyklu Archeo).
Karolina Dzimira-Zarzycka