Rysunek rzeźby 7
olej, płótno; wymiary: 185 × 120 cm
nr inw. DTZSP/984, zakup 2021
Kompozycja Bożenny Biskupskiej Rysunek rzeźby należy do rozbudowywanego przez lata cyklu pod tym samym tytułem, obejmującego szkice, rysunki, wielkoformatowe obrazy utrzymane w monochromatycznej gamie kolorów oraz rzeźby. Podczas pracy nad obrazami artystka wykorzystuje, poza farbą olejną, także olej lniany, węgiel i ołówek. Obiekty rzeźbiarskie wykonuje z poskręcanych metalowych prętów i drutów, formując je w kształt przypominający ludzką sylwetkę.
Jasną powierzchnię płótna pokrywa nieregularna siatka impastowych linii (wytyczanych białą farbą wyciskaną bezpośrednio z tuby) oraz szarych, jakby rozmytych, podłużnych śladów przypominających delikatne cienie.
Podobne poszukiwania formalne z pogranicza malarstwa i rzeźby artystka prowadziła także we wcześniejszej twórczości. W cyklu „Wytyczanie obrazu” wielokrotnie wracała na przykład do charakterystycznej postaci „Jednonogiego”, czyli stworzonej przez siebie formy przypominającej ludzką sylwetkę.
Dzieła z cyklu „Rysunek rzeźby” pokazywane był m.in. na Ogólnopolskiej Wystawie ZRĄB w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu (2018), a także na dwóch wystawach indywidualnych Bożenny Biskupskiej w Sokołowsku: „Od materii do materii” w ramach 10. edycji „Kontekstów. Kongresu Postartystycznego” (2020) oraz „Rysunek rzeźby” (2021) w Międzynarodowym Laboratorium Kultury w dawnym Sanatorium Doktora Brehmera, gdzie działa współzałożona przez artystkę Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ.
Karolina Dzimira-Zarzycka