Turystyka – pejzaż
obiekt; metal, drewno, kamienie, ceramika, PCV, farba w sprayu; palma: 157 x 93 x 33 cm, słońce: 57 cm (średnica) x 0,5 cm
nr inw. DTZSP/781/a-b; zakup 2017
Rzeźba/obiekt Jacka Zachodnego Turystyka – Pejzaż powstała w 2014 roku. Składa się z dwóch elementów: „palmy” i „słońca”. Pień „palmy” został wykonany z rzeźbionego i olejowanego drewna brzoskwiniowego i umieszczony w ceramicznej żółtobrązowawej donicy (ozdobionej geometrycznym wzorem i wypełnionej niewielkimi kawałkami granitu). Do górnej części pnia przymocowano sześć maczet rozstawionych w taki sposób, by imitowały układ podłużnych liści palmowych. Drewniane rękojeści nabijane są srebrnymi gwoźdźmi. Stalowe ostrza pięciu maczet (wyprodukowanych w Chinach) zostały ponacinane i rzeźbione tak, by przypominały pierzaste wcięcia liści. Powstała w ten sposób konstrukcja ma wysokość 160 cm. „Słońce”, eksponowane nad „palmą”, to koło o średnicy 56 cm wykonane z pomalowanej na pomarańczowo płyty PCV, dodatkowo szytej i przecieranej.
Praca została zaprezentowana na wystawie Jacka Zachodnego „Elektryka duszy (Electricity of soul)” w Galerii Entropia we Wrocławiu (7–28.02.2014). W autorskim komentarzu artysta pisał: „Zawsze interesowało mnie, jak wyobrażenia kształtują rzeczywistość, jak budują element po elemencie nieprawdę, przekłamania i jaką to ma konsekwencję dla innych. […] Możemy spędzić beztroskie wakacje w ciepłych krajach, gdzie 15 minut spacerem od plaży w ponurych kazamatach katuje się więźniów politycznych, możemy obserwować interwencję pokojową, która na naszych oczach zamienia się w krwiożerczą wojnę, zabawa okazuje się tragedią, a tradycja naturalnie podlega profanacji przez fakt swojego istnienia”. Obiekt został również pokazany na wystawie „Wrocław konkretny. Dzieła z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych” w Muzeum Współczesnym Wrocław (27.10.2017 – 26.03.2018).
Na podstawie fotografii obiektu Jacek Zachodny wykonał również ilustrację Middle East (2014, 2016). „Palmę” i „słońce” na białym tle (z cieniem rzucanym przez „drzewko”) uzupełniają szare napisy: „middle east” (lewy górny róg), „south” (prawy górny róg), „nord” (lewy dolny róg), „west” (prawy dolny róg).
Karolina Dzimira-Zarzycka