Szary rytm (I-III) – tryptyk
ołówek na papierze, 32 × 69 cm (część pierwsza), 30,5 × 69 cm (część druga), 31 × 69 cm (część trzecia)
zakup 2020 (I i II); dar Autora 2020 (III)
Szary rytm to cykl trzech prac rysunkowych o zbliżonych wymiarach w układzie horyzontalnym. Każdy z nich składa się z wielokrotnie powtórzonych rzędów gęsto, drobno i precyzyjnie rysowanej, falistej linii, czasami przerywanej. Kolejne pasy są bardzo wąskie, co tworzy horyzontalny efekt nakładania się i ciągłości.
Rysunki są przede wszystkim zapisem gestu artysty, który ma – jak sugeruje sam tytuł – wskazywać na swoją powtarzalność i zwielokrotnienie poszczególnych elementów. Całość pracy jest utrzymana w barwach achromatycznych – licznych odcieniach szarości. Rytmiczność linii przywodzi na myśl ornament, przy czym jej zatarcie w ramach całości powoduje, że rysunek przypomina obraz o wyraźnych cechach fakturalnych.
Szary rytm należy do grupy prac artysty, takich jak np. rysunki Sfera szarych rytmów (2001) czy Do horyzontu I-II (Znikający rytm) (2000), czy obrazów w technice oleju na płótnie pt. Błękitny rytm (1993), Znikający rytm (1999-2004), w których malarz podejmuje problem powtarzalności elementów malarskich, które tworzą układy horyzontalne z zaakcentowaną rolą gestu.
Jakub Zarzycki